Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksKiminle Ropörtaj Yapalım? > Okuyucularımla Forumda Röportajımsoruları ve cevaplarım

Forumda Ara:

Bu başlık altında 2 adet mesaj bulunmuştur.


İletileri:4
Mehmet Aluç 4.4.2014 12:21:30

Okuyucularımla Forumda hasbihal soruları ve cevaplarım
1- Öncelikle tebrik ediyorum sizi.

Cevap: Teşekkürler ediyorum kardeşim

2- Büyük tecrübeli ve uzun bir evlilik geçirmiş biri olarak bizlere evlilik hakkında önerileriniz neler olacaktır

Cevap: Ben evlilik hakkında eşlerin birbirlerine karşı sabırlı ve anlayışlı olmalarını tavsiye ediyorum. Ben evlilik hayatımda olur ya ben kızdığım zaman eşim susuyor eşim kızdığı zaman ben susuyorum daha sonra her hangi bir sebeple gönlümüzü alıyoruz barışıyoruz önemli olan iki yumurtayı kırmadan taşımaktır. İki yumurtayı birbirine vuruşan kırılır gider. Sabır anlayış sen ben değil biz anlayışı ile devam etmek gerekir.

3- Yaşam ne yazık ki adil davranmıyor içinizde kalan “keşke”ler var mı?

Cevap: Yaşam anlamak için değil yaşamak için bazen acılarla bazen mutluluklarla devam eden dünya hayatı. Önemli olan kalp kırmadan hayatı devam ettirmek ve en önemlisi de sağlık birlik beraberlik. Hayır keşkelerim olmadı hiç.

4– 4 evladınız varmış onlar hakkında ki hayallerinizi gerçekleştirme imkânı buldunuz mu?

Cevap: Evlatlarımın tercihine hiç karışmadım ama hatalarına hafiften uyardım sadece hayallerimi gerçekleştirdim sayılmam önemli olan onların hayalidir.

5- Gördüğüm kadarıyla çok fazla yazıyorsunuz ilham perisi var mıdır buna iten kimisi öylesine yazar kimisinde yaşananlardan ötürü içini dökmek adına yapar bunu. Sizin ki hangisi

Cevap: Ben Allah’ın hikmeti keremi yardımı diyorum ve birazda merak diyorum. Muhakkak ki ilham alınacak bir nokta veya yer vardır.

6- Ankara’yı çok sevdiğinizi belirtmişsiniz o il dışında sizde derin izler mutluluk veya hüzün yaşatan “asla unutamam yeri farklıdır” dediğiniz bir yer var mıdır?

Cevap: İstanbul ve İzmir’de Diyarbakır’ı Elâzığ’ı çok seviyorum aslında memleketimizin her yeri güzel gidip gördüğüm yerler arasında olduğu için buraları seviyorum asla unutamadığım yerler arasında tabii İzmir var.

7- imkânınız olsa yaşamınızda değiştirmek istediğiniz anlar mevcut mu?

Cevap: Yaşanılanlar değiştirme imkânımız maalesef elimizde olmuyor ha olsa idi savaşların insanların birkaç kuruşa satılmadığı yaşamı değiştirmek isterdim.

8- Sizce"mutluluk" nedir kısaca anlatır mısınız lütfen

Cevap: Mutluluk insanların karşılık beklemeden birbirlerini sevmeleri hatalarını görerek kendilerini düzeltmeleri daha sonra diğer insanların hatasını yüzüne vurmak yerine tatlı bir dille kalbini kırmadan dostluk içinde yüzüne karşı söylemeleridir

9- Yine sizce "en büyük acı keder" nedir

Cevap: En büyük acı insanların birbirlerine anlayışsız davranmaları zan etmeleri kalplerinin kırılmasıdır. Birde yakınının dostunun kaybetmesidir.

10- Son olarak uzaktan gözlemlediğim kadarıyla son derece beyefendi yaşının hakkını veren saygıdeğer bir insansınız her daim aramızda görmek isterim ve bizlerle biraz daha sohbet etmenizi isterim. Büyüklerimizden öğreneceğimiz çok şey var

Cevap: Bu görüşünüzü sizin gönül güzelliğinizdir kardeşim teşekkürler ederim değerli sorularınız ve vakit ayırdığınız için teşekkürler ederim Allah’a emanet olun nur yürekli gönlü güzel kardeşim rüya. Selam ve dua ile

— Hangi kitapları önerirsiniz?
— Her gün Gazete okur musunuz?
— Nasıl bir babasınız?
— Resimdeki kişi siz misiniz?
— Dede olmak nasıl bir duygu?
— Aslen nerelisiniz?
— Forum’u nasıl buldunuz?
— Bir Gününüz nasıl geçiyor?
— Yeni Nesil’i nasıl buluyorsunuz?
— Şimdi ki çocuklar sizce de teknolojiyle çok iç içe değil mi?
— Bekârlık sultanlık mıdır sizde?
— Evlilik nasıl bir şey?

Önereceğim kitaplar

1- Hay Sultan
2- İffeti Kalp(Nuriye Çeleğen)
3- Aşkın Gözyaşları(Sinan Yağmur)
4- Taşları Konuşturan Adam(Mürsel Gündoğdu)
5- Kınalı Küheylanlar(Harun Tokak)

İnanır mısınız kitap okumaktan ve şiir yazmaktan fırsat bulamıyorum gazete okumaya ama internet ten ve TV den olayları izliyorum.

Ailesine yürekten bağlı onları seven seçimlerine karışmayan ama hatalarını onlara tatlı sözle anlatan kırmadan üzmeden onlara doğruyu anlatan bir babayım.

Evet resimdeki benim

İnanır mısınız meyvenin meyvesi derler de inanmazdım bambaşka bir duygu. Rabbim sanki bal ile yoğurmuş gerçi çocuklarımızda aynı idi ama ama yetiştirdiğin ağacın meyvesi de bambaşka oluyormuş Rabbim cümlemize nasip etsin dedeliği anneanneliği.

Aslen Malatyalıyım kamuda çalıştığım için tayin nedeni ile 2002 de Ankara ya tayinim çıkınca geldik. Ankara’yı çok severdim ukdesi içimde kalmıştı Rabbim de nasip etti geldik ve hala Ankara'dayım.

Forum süper ben günde onlarca yere şiir yazıyorum okuyucusu bol olan başka hiç bir yer yok.

Sabah kalkınca ailemle kahvaltı yapıyorum(emekliyim bu arada)şiir yazmak için bilgisayar başına geçiyorum yazdıklarımı paylaşıyorum bu arada kitap okuyorum. Daha sonra tekrar şiir yazmaya devam ediyorum Ailemle beraber günüm geçiyor.

Yeni nesil çok şanslı teknoloji ayaklarının altında fakat buda insanları yalnızlığa itiyor ama onlardan ümit varım geleceği bir adım ileriye taşıyacak kapasitedeler.

Hem de çok iç içe bir anları teknolojisiz geçmiyor buda yalnızlığa insanlar arasında iletişim kopukluğuna götürüyor zamanı gelince buna da çözüm bulacaklar kapasiteleri çok geniş.

Hayır bekârlık yalnızlıktır.

Evlilik aile müessesini kurmak toplumu ileriye taşımak ve mutluluğu tatmanın en güzel yoludur.

Şimdiye kadar onun hakkında bir şiir ve yazı okuyamadım. Benim için tüm insanlar güzeldir hepsinin gönlü güzeldir bir hata varsa önce bendedir sonra insanlardadır önce kendin güzel olacaksın sonra karşındaki insanlarda güzellik arayacaksın.

Bu güzel sorularınız ve ilgi ve alakanız için teşekkürler ederim gönlü güzel kardeşim.

1- Savaş vaktinde düşman tarafından güvenli ininden çıkarılıp esir düşürülmen için yapılacak kışkırtıcı baskılara

Dayanabilecek kadar kendini eğitmiş bir asker misin bazı konularda?

2- İnce eleyip sık dokuyup insanı kahır edenlerden misin? Hangi konularda? Titizlik simetri vb...

3- Beyninin yorulduğunu ne hissettirir? Sonrasında ne yaparsın?

4- Aile yakın arkadaş ya da tanıdığın kırılgan birinin üzüleceğini bildiğin halde onun bilmediği aslında önemsiz olan bir mevzuyu

Söyler miydin? Peki gerçekten önemli bir mevzu olsaydı?

5- Bilgisayar başında çok vakit öldüren insanların obezite olma olasılığının yüksek olduğunu
Biliyor musun? Maksimum kaç saat oturuyorsun bilgisayar başında?

6- Aşk evlenince çiftler arasında bitermiş sence? Yerine sevgi mi alır yoksa alışkanlık mı?

7- Spor yapıyor musun? Ne yapıyorsun? Ne zamandır?

8- Evlenebileceğim dediğin birinde ne gibi fiziksel manevi ve ruhani özellikler ararsın? Tam evlenecek dediğin birisi oldu mu?

9- Bir kadın neden tüm erkeklere düşman kesilir sence?

10- Hobin var mı? Ne yapıyorsun? Fobin var mı? Aşmaya çalıştın mı? Ne yaptın?

11- İmkân verilse en çok hangi hayalini gerçekleştirmek isterdin? Mümkünse yapılabilir bir şey olsun

12- Kendine has özelliklerinle kendini tanıtabilir misin? Yolda gördüğün her sigarayı ezmek arada bir yere tükürmek bir şeylere

Ayağını vurup sağa sola fırlatmak gibi...

13- En çok kullandığın kelime? Nereden ya da kimden bulaştı?


14- Tartışılmasının doğru bulmadığın mevzular var mı ya da neler? İnatla savunduğun bir şey? Peki savunduğun şey için neler yaptın?

1- Savaş vaktinde düşman tarafından güvenli ininden çıkarılıp esir düşürülmen için yapılacak kışkırtıcı baskılara dayanabilecek kadar kendini eğitmiş bir asker misin bazı konularda?

CEVAP: O kadar dayanıklı değilim ama ülkem için olursa sonuna kadar ve gerekirse bu uğurda can verilecek noktaya kadar dayanılır.

2- İnce eleyip sık dokuyup insanı kahır edenlerden misin? Hangi konularda? Titizlik simetri vb...

Cevap: Dini konularda ince Eler sık dokurum o da elimden geldiğince. İnsanların gönlünü kazanma hususunda titizim.

3- Beyninin yorulduğunu ne hissettirir? Sonrasında ne yaparsın?

Cevap: Yazdığım konu ilerlemiyor yerinde sayıyorsa beynimin yorulduğunu anlarım. Bırakır başka aktivitelerle uğraşır tekrar dönerim.

4- Aile yakın arkadaş ya da tanıdığın kırılgan birinin üzüleceğini bildiğin halde onun bilmediği aslında önemsiz olan bir mevzuu söyler miydin? Peki gerçekten önemli bir mevzu olsaydı?

Cevap: Önemsiz bir konu ise üstünde durmaz anlatmazdım. Ama önemli bir konu ise onu ürkütmeden ve üzmeden anlatmanın yolunu aradım.

5- Bilgisayar başında çok vakit öldüren insanların obezite olma olasılığının yüksek olduğunu biliyor musun? Maksimum kaç saat oturuyorsun bilgisayar başında?

Cevap: Bu konuda çok haklısın günde 8 saat oturuyorum arada aktivitelerle yürüyüşle aradaki Oturmanın obaziteye giden yönünü değiştirmek için yürüyüşler yapıyorum.

6- Aşk evlenince çiftler arasında bitermiş sence? Yerine sevgi mi alır yoksa alışkanlık mı?

Cevap: Aşk ile yapılan evliliklerde aşk sözlerini bir an önce bitirmeden zamana yaymak en doğrusu zamanla aşk biterse onun yerine sevgi ve anlayışla devam edilir.
7- Spor yapıyor musun? Ne yapıyorsun? Ne zamandır?

Cevap: Yürüyüşten başka bir spor yapamıyorum malum yaştan dolayı nefes darlığı vs. vs.

8- Evlenebileceğim dediğin birinde ne gibi fiziksel manevi ve ruhani özellikler ararsın? Tam evlenecek dediğin birisi oldu mu?

Cevap: Tam evleneceğim birisi ile evlenmek nasip olmadı rıza gösterdim. Ama her şey de bir hayır varmış bu da doğru imiş. Aradığım özellik iç güzelliği saygı mahcubiyet dine olan hassasiyetlerdir.

9- Bir kadın neden tüm erkeklere düşman kesilir sence?

Cevap: Maalesef erkek milleti olarak bazen sadece kendi arzularımızın gerçekleşmesi için uğraşırız ve bu konuda eşimizin fikrini almayız onu hiç sayarız ve haliyle zamanla ailede çatlamalar oluyor boşanmalar kavgalar sonunda kadın hali ile düşman kesiliyor.

10- Hobin var mı? Ne yapıyorsun? Fobin var mı? Aşmaya çalıştın mı? Ne yaptın?

Cevap: Hobim kitap okumak film izlemek müzik dinlemek fobim; yükseklik korkum var.

11- İmkân verilse en çok hangi hayalini gerçekleştirmek isterdin? Mümkünse yapılabilir bir şey olsun.

Cevap: İnanır mısın iş hayatında hep ezildim dersem yalan söylememiş olurum. Ülkeye başbakan işçilerin başına da patron olur tüm zorlukların giderilmesi için ne gerekiyorsa yapılmasın ister işçilerin başındaki ustabaşıları olan kendi arzuları için işçileri ezenleri güzel bir ders verirdim.

12- Kendine has özelliklerinle kendini tanıtabilir misin? Yolda gördüğün her sigarayı ezmek arada bir yere tükürmek bir şeylere ayağını vurup sağa sola fırlatmak gibi...

Cevap: Uysalımdır bazen fazla konuşmam bu konuda da hep eleştiri almış tırım boşa konuşmayı sevmek yolda sağa sola gördüğümü savurmak yerine insanlara engel olmasın diye bir köşeye alır bırakırım. Tükürmek bize has bir adet bende bazen buna katılırım

13- En çok kullandığın kelime? Nereden ya da kimden bulaştı?

Cevap: Dediğim gibi çalışma hayatında çok haksızlığa uğradığım için en kullandığım kelime haksızlık anlaşılmamadır.

14- Tartışılmasının doğru bulmadığın mevzular var mı ya da neler? İnatla savunduğun bir şey? Peki savunduğun şey için neler yaptın?

Cevap: Tartışmada herkes istediği fikrini söyler önemli olan bir noktada buluşmak halkın yararına olan noktayı bulmak. Benim fikrim bu noktadan uzaksa ısrarcı olmam. Savunduğum şey iş hayatında birçok konuda arkadaşlar zarar görmesin diye hep kendimi ön plana attım fırçada yedimse arkadaşımın üzülmesine izin vermedim. Bu güzel sorularınız ve ilgi ve alakanız için teşekkürler ederim. Selam ve dua ile.


Mehmet Aluç
10-03-2014

İletileri:223
Enes Evci 30.4.2014 15:29:49
Bu soruları size kim sordu buradan? Yada kimler sordu?
İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7008
2 Eyyup AKMETİN 5244
3 Firari Fırtına 4978
4 Mustafa Ermişcan 4421
5 Hasan Tabak 4099
6 Nermin Gömleksizoğlu 3697
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3647
8 Uğur Kesim 3449
9 Sibel Kaya 3399
10 Enes Evci 3074

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:831 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com